Kuidas jõulupuud õigesti kohelda
- Kui kuuske ei soovita kohe tuppa tuua, siis võiks seda säilitada võimalikult jahedas kohas, aga mitte päris õues lageda taeva all, kus on oht, et sadanud vihm või lörts võib oksade külge jäätuda.
- Kui võimalik, ära too kuuske kohe äkitselt õuest tuppa. Puu vajab ülessulamiseks mõned tunnid üleminekuperioodi. Puu võiks üles sulada jahedas ruumis: garaažis, keldris, trepikojas, kuuris, kinnisel rõdul või terrassil, seejärel näiteks veidi jahedamas esikus ning alles siis too sooja tuppa. Järsk temperatuuri muutus võib põhjustada okaste pudenemise.
- Puu tüvi peaks sulatusajal vees olema. Hädapärast kõlbab sobiva ruumi puudumisel ka vannituba. Lase vanni põhja natuke vett või pane kuusetüvi ämbrisse ja lase võra duššist võimalikult jaheda veega üle. Korda protseduuri iga paari tunni tagant.
- Hoolduse puhul on kõige tähtsam, et vahetult enne vette paigutamist tehtaks tüve otsast vähemalt 2-sentimeetrine lõige. Kuivale jäädes moodustub kuuse alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse. Puu kuivale jäädes tuleks tüve otsast jällegi seib maha saagida. Põhiline viga: kuusetüve alumise otsa koorimine. Seda ei tohiks mingil juhul teha, isegi siis, kui puu seisab terve jõuluaja veega täidetud kuusejalas. Ehkki tüve ei tohi koorida, võib sinna puurida iga paari sentimeetri järel auke ja sel moel kuuse janu leevendada.
Aseta kuusk tüvepidi sooja, mitte külma vette. Veele võib lisada ka lõikelillede säilitamiseks mõeldud pulbrit, mille väike pakend tuleb liitris vees lahustada või lõikelillede toitelahust, mida ühe liitri vee kohta segatakse kaks korgitäit (28ml). Lõikelillede säilitusvahendid aitavad kuusel säilida vähemalt kolmekuningapäevani. Säilitusvahendid hoiavad vee selgena ja see ei hakka ka roiskuma.
Kontrolli veetaset veenõus sageli. Lisa toasooja vett. Vett peab olema piisavalt, et tüve lõige ei jääks kuiva. Puukoor peab kindlasti ulatuma vette. Esimese päevaga võib puu sisse imeda kuni kaks liitrit vett, keskküttega soojas ruumis vajab suurem kuusk «esimeseks januks» kuni 3 liitrit vett, hiljem vee kogus väheneb ning igal järgmisel päeval neelab puu vähemalt liitrijagu.
Kui on võimalik kohta valida, siis võiks see olla jahedam ruum, ruumi osa või mitte päris vastu radiaatorit, ahju või sooja põrandaküttega põranda peal – nii säilib puu kindlasti kauem värskena. Kui pole võimalik valida (nt põrandaküttega põrand, keskküte), siis soovitaks osta kuuse asemel nulg, sest tema ei hakka hiljem okkaid pudistama.
Kuusk säilib kauem, kui seda veega piserdada. Vaid elektriküünlad tuleb piserdamise ajaks kindlasti välja lülitada.